דברו איתנו

למידע נוסף אנא מלאו את הטופס. אנו ניצור איתכם קשר בהקדם.

מסעות בני ישראל לאדום ומואב השתדלות אנושית מנווטת את ההשגחה הנסית/ הרב גדי הרלינג

 

 

מתוך עיון בפרשיית מסעות ישראל בספר במדבר, עולה השאלה – מדוע שולח משה מלאכים אל מלך אדום בבקשה לעבור בארצו1? שהרי נראה מפשט הדברים, שמשה שלח מלאכים מדעתו מבלי להתייעץ בשכינה2; מדוע אינו מחכה שעמוד הענן יורה לו את הדרך, כמו בכל המסעות? אם הוא רוצה לעשות השתדלות אנושית, מדוע אינו מתייעץ בה',

המשך לקרוא

חנוכה וחשיבות מסעות בני ישראל במדבר / הרב גדי הרלינג

א. רמז לחנוכה מהתורה

ידוע הרמז לחנוכה מהתורה שהחניה ה-כ"ה של בני ישראל במדבר נקראת "חשמונה". חנו במסע ה-כ"ה מזכיר חנוכה, והשם "חשמונה" מזכיר את החשמונאים. בודאי שרמז זה אינו רק חיצוני אסוציאטיבי אלא מוסתרת משמעות עמוקה, שאותה נשתדל להסביר במאמר זה בעז"ה.

המשך לקרוא

אילת - המעבר הדמוגרפי בין גלות לגאולה/ גדי הרלינג

 

א'. שמחת ט"ו באב במדבר.

 

[1] לאחר חטא המרגלים, כשנגזר על כל הדור היוצאים ממצרים למות במדבר, בכל שנה בט' באב, חפרו לעצמם הגברים קברים וישנו בהם בלילה. בבוקר יצא כרוז במחנה: "הבדלו החיים מהמתים", מי שקם - קם, ומי שלא - כיסוהו בעפר.

המשך לקרוא

אילת וסיני בגבולות א''י לדעת רש''י / הרב גדי הרלינג

נאמר בסוף פרשת משפטים[1]: "וְשַׁתִּי אֶת גְּבֻלְךָ מִיַּם סוּף וְעַד יָם פְּלִשְׁתִּים וּמִמִּדְבָּר עַד הַנָּהָר כִּי אֶתֵּן בְּיֶדְכֶם אֵת יֹשְׁבֵי הָאָרֶץ וְגֵרַשְׁתָּמוֹ מִפָּנֶיךָ:".

 

א.      לאיזה חלק מים סוף מתכוונת התורה?

אפשרות ראשונה - ראש מפרץ סואץ.

אפשרות שניה - ראש מפרץ אילת.

ים פלשתים הוא הים התיכון באזור עזה.

המשך לקרוא

סגולת המראות הצובאות ומכרות הנחושת בתמנע/ הרב גדי הרלינג

א.כריית הנחושת בתמנע בעבר.

"עבדים היינו לפרעה במצריים"[1].. קשה לתאר את עצמת המסכנות של מצבינו האישי כעבדים במצרים. אך מי שמבקר בפארק תמנע ורואה את מכרות הנחושת מהתקופה המצרית יכול קצת להבין ולהרגיש את אומללות העבדים.

המצרים חצבו "פיר"- בור עמוק עגול וממנו הסתעפו מנהרות כריה ארוכות בכמה רבדים. העמוקות מהן מגיעות לעומק כ-30 מטרים.

המצרים הגיעו לבקעת תמנע והביאו איתם הרבה מאוד עבדים. באתר קרוב לעמודי שלמה נתגלו שרידים של מחנה גדול ששוחזר בחלקו והוא נקרא היום "גבעת העבדים".

המשך לקרוא